Czy warto inwestować w e-sport?

Jeszcze kilka lat temu mało kto słyszał o sporcie elektronicznym. Uprawiali go wyłącznie pasjonaci, którzy pokochali ten rodzaj rywalizacji. Dzisiaj jest zupełnie inaczej, bo e- sport zyskuje coraz większe rzesze zwolenników. Ponadto zmieniło się podejście do tej dyscypliny – e sport gry to nie tylko rozrywka, ale i sposób na zarobienie sporych pieniędzy.

 

Dlaczego e- sport budzi tak wielkie zainteresowanie?

 

Powód jest dość prozaiczny i całkiem zrozumiały. Zarówno w sporcie tradycyjnym, jak i tym multimedialnym najważniejsza jest rywalizacja i chęć zwycięstwa. Ten, który zostaje zwycięzcą wielkiego turnieju, zyskuje renomę i ma na koncie sporą sumkę pieniędzy. Poza tym takim graczem zaczynają interesować się wielkie koncerny. Jeśli będzie robił stałe postępy i zrobi karierę międzynarodową, to wtedy stanie się wizytówką znanych firm. E -sport swoim zasięgiem może objąć cały świat, bo w większości miejsc na świecie dostępny jest już internet.

 

Potencjał e -sportu dostrzegły już takie instytucje jak znane banki, zakłady bukmacherskie, firmy związane z elektroniką i mediami. Wszystkie te zakłady doskonale wiedzą, że jeżeli uda im się wypromować zawodnika światowego formatu, to zbiją na tym niezłe kokosy. Fani e -sportu zaczną utożsamiać się ze swoim idolem, przez co zaczną nosić rzeczy, które on reklamuje swoim nazwiskiem. W reklamie tak to już jest, że sprawny marketing jest ważniejszy niż sam produkt, który chce się sprzedać.

 

Jak w Polsce postrzegany jest e- sport?

 

Polski rząd dostrzegł, iż ta dziedzina sportu to melodia przyszłości i włączył ją do grona oficjalnych dyscyplin sportowych. Uznał, iż nie może być całkowicie obojętny na coś, co może w przyszłości przynieść wymierne korzyści wizerunkowe, ale i finansowe. Trzeba przyznać, że nikt nie spodziewał się tak zdecydowanej reakcji ze strony rządzących. U nas przez długi czas nie istniało takie pojęcie jak e sport Polska była białą plamą na mapie świata. Nasi czołowi gracze czuli się pomijani i niedofinansowani. By wziąć udział w turniejach, musieli wyłożyć środki z własnej kieszeni.

 

Wszystko zmieniło się dosyć niedawno, gdy e- sportem zaczęły się interesować znane polskie stacje telewizyjne. Zaczęto nawet przeprowadzać relacje internetowe z najważniejszych imprez. Ponadto zawodnicy zyskali prywatnych sponsorów, przez co polski e -sport zyskał odrobinę profesjonalizmu. Ponadto w Kędzierzynie-Koźlu powstała klasa o profilu e- sportowym. Zrobiono to po to, by mieć na oku największe polskie talenty. Ponieważ e- sport w naszym kraju dopiero raczkuje, na efekty trzeba będzie trochę poczekać.

Czy warto inwestować w e-sport?
Oceń artykuł