Czy warto brać kredyt hipoteczny na 30 lat?

Kredyt bankowy w zdecydowanej większości przypadków jest jedynym sposobem na zrealizowanie pragnień posiadania własnego domu. Jest to inwestycja bardzo poważna i bardzo kosztowna, a przy tym długotrwała. Kredyt zaciągany na 30 lat pozwala zbudować dom dla kilku kolejnych pokoleń – ale czy warto się na niego decydować?

 

Spełnianie marzeń i inwestycja

 

Kredyt hipoteczny na dom pozwala odetchnąć z ulgą – uwolnić się od wynajmowania mieszkań, czy mieszkania kątem u teściów. Pomaga zrealizować pragnienia o hodowli własnych warzyw w ogródku, czy organizowaniu przyjęć na tarasie. To często jedno z największych pragnień człowieka, więc perspektywa 30-letniej spłaty kredytu, ale gwarancja posiadania własnego gniazdka na stare lata, nie wydaje się być tak przerażająca w dzisiejszych czasach. Poza tym, taki dom to również inwestycja – zawsze można go sprzedać lub przynajmniej przekazać dzieciom w spadku i ułatwić im start w życie.

 

Kiedy uda się spłacić kredyt

 

Kredyt na resztę swojego życia to jednak niezbyt przekonujący pomysł dla sceptyków takiego finansowania swoich marzeń. Zamiast płacić za miesiąc czynsz, płacimy ratę kredytu do banku, i finalnie dom kosztuje nas więcej, niż za niego zapłacimy. Po 30 latach, gdy kredyt zostanie spłacony, wartość nieruchomości niestety nie wzrośnie, a wręcz przeciwnie. Poza tym, los niesie nam różne niespodzianki i nigdy nie mamy pewności, czy uda nam się spłacić kredyt w terminie, i w przyszłości bank nie zajmie nam domu.

 

Symulacja kredytu

 

Jeśli zatem wahasz się, czy kredyt na dom jest dla Ciebie odpowiednim produktem bankowym, wykorzystaj specjalne narzędzia, jakie oferują Ci niektóre strony internetowe. Sami, nie znając usług bankowych i rządzących nimi praw, moglibyśmy nie przeprowadzić takiej symulacji właściwie. Dla niedoświadczonych w ekonomii osób pragnących wziąć kredyt hipoteczny symulacja może być bardzo skutecznym sposobem na to, by realnie spojrzeć na kwestię zaciągania kredytu. Symulacja pozwoli sprawdzić najbardziej optymistyczną i najbardziej pesymistyczną prognozę dla nas. Na tej podstawie będziemy mieli dużo lepiej zobrazowaną kwestię ryzyka i sensu brania przez nas kredytu. Nie dla każdego kredyt aż na 30 lat będzie dobrym i opłacalnym rozwiązaniem. Sytuacja finansowa każdego z nas jest inna, podobnie jak zdolność kredytowa. Dla jednej osoby wzięcie takiego kredytu nie będzie problemem, a dla innej to zbyt duże obciążenie finansowe. Dlatego warto korzystać z symulatorów, warto brać kredyty, ale warto też racjonalnie podchodzić do kwestii tych pieniędzy, które pożyczamy.

Czy warto brać kredyt hipoteczny na 30 lat?
Oceń artykuł