Jak przygotować roczny budżet domowy?

Wiele rodzin boryka się w dzisiejszych czasach z niewystarczającą ilością pieniędzy. Mimo, że wynagrodzenie sukcesywnie w Polsce wzrasta i stać nas na co raz więcej, bardzo niewielki ułamek Polaków odkłada pieniądze. Dzieje się tak z kilku powodów. Część osób twierdzi, że po prostu nie mają z czego odłożyć, ponieważ wszystko co zarabiają jest przeznaczane na bieżące wydatki. Inni nie czują potrzeby odkładania pieniędzy, nie przejmują się co zrobią kiedy zdarzy się choroba, popsuje w domu pralka albo okaże się, że potrzebny jest nowy samochód. Jeszcze inni zwyczajnie nie potrafią zarządzać domowym budżetem. Nie jest tajemnicą , że odpowiednie zarządzania środkami z budżetu domowego pomoże nie tylko zweryfikować gdzie „uciekają” co miesiąc pieniądze, ale i dokładniej przyjrzeć się wszystkim wydatkom i przy odrobinie chęci wygenerować nadwyżki finansowe.

Jak zaplanować budżet domowy

 

Prowadzenie budżetu domowego budzi w większości osób przerażenie. Uważają ponadto, że to nie dla nich i jest to za trudne. Nic bardziej mylnego. Samo prowadzenie budżetu nie jest ani skomplikowane, ani czasochłonne. Zadanie to zresztą może nam pomóc wykonywać aplikacja budżet domowy, która jest nie tylko intuicyjna w obsłudze, ale jednocześnie funkcjonalna. W czytelny sposób ukazuje poszczególne kategorie wydatków oraz umożliwia tworzenie nowych.

 

Wielką obawą jeszcze przed rozpoczęciem budżetowania jest to, że trzeba będzie w drastyczny sposób ograniczyć wydatki domowe, zrezygnować z życia towarzyskiego, drobnych przyjemności, a żywność musi być kupowana, w związku z tym niskiej jakości. Nic bardziej mylnego. Budżet domowy przykład, który można znaleźć w sieci jasno ukazuje, że nie trzeba rezygnować z przyjemności, a jedynie ograniczyć te, które są impulsywne, zbędne i łatwe do zastąpienia. Przykładem może być kawa, która kupiona na wynos w kawiarni kosztuje kilkanaście złotych. W skali miesiąca, roku, robiąc kawę w domu do kubka termicznego można zaoszczędzić kilkaset złotych. Suma robi się więc całkiem poważna, a to tylko rezygnacja z kawy na wynos.

 

Długofalowe planowanie wydatków

 

Jednak budżet codzienny i miesięczny to nie wszystko. Trzeba spojrzeć na swoje finanse długofalowo i stworzyć roczny plan zarządzania swoimi środkami w budżecie domowym. Tutaj ponownie pomoże w tym aplikacja. W budżecie rocznym trzeba ująć nie tylko stałe wydatki na jedzenie, media itp, ale również wydatki na odzież, ubezpieczenie samochodu i inne planowane, duże wydatki, na które potrzeba jest większa suma pieniędzy. Prowadzenie zapisków regularnie i konsekwentnie sprawi, że nie tylko opanujemy „uciekające” z konta co miesiąc pieniądze. Uda się też odłożyć środki finansowe potrzebne na większe, roczne, zaplanowane wydatki.

Jak przygotować roczny budżet domowy?
Oceń artykuł