Jak pozbyć się długów?

Niespłacone długi i widmo komornika to problem wielu ludzi, których zaskoczyło życie. Wyjście z tej matni wymaga odrobinę wysiłku i trochę czasu. By definitywnie zażegnać problem, należy podjąć negocjację z instytucją, w której jest się zadłużonym. Wtedy spłata długu nie będzie taka uciążliwa, a my będziemy mogli spać spokojnie.

 

Z jakiego powodu powstają długi?

 

Lista przyczyn jest dosyć długa. Jednak najczęstszym powodem do zaciągnięcia pożyczki jest choroba najbliższego członka rodziny lub inne zdarzenie losowe, na przykład pożar domu. Czasem długi powstają w wyniku naszego głupoty, ponieważ zamarzył nam się egzotyczny wyjazd, więc by zdobyć szybką gotówkę, sięgnęliśmy po chwilówkę. Widmo łatwych pieniędzy i minimum formalności, jakie musieliśmy spełnić, całkowicie przesłoniły nam rzeczywistość. Poza tym umowa wyglądała na korzystną i nie było w niej nic o lawinowych odsetkach. Otrzeźwienie z letargu przychodzi, dopiero gdy do naszych drzwi puka komornik, bo nie wyrobiliśmy się na czas z zapłatą raty.

 

Jak skutecznie wyjść z zadłużenia?

 

Po pierwsze trzeba podjąć negocjacje z komornikiem. Jeśli sprawa jest na początkowym etapie, oddłużanie komornicze nie będzie problemem. Możemy umówić się z nim, iż spłata długów będzie odbywała się dogodnym dla nas systemem ratalnym. Poza tym zawsze możemy wprowadzić kilka zmian w naszym życiu, które przyniosą nam pewne oszczędności. Po pierwsze możemy ograniczyć zużycie prądu, gazu i wody. Po drugie rzeczy, które są jeszcze w dobrym stanie, a od dawna zalegają na strychu -możemy spieniężyć w lombardzie.

 

Choć nie będzie to zawrotna kwota, z pewnością odciąży nasz sfatygowany budżet. Dobrym rozwiązaniem jest także poproszenie znajomych lub dalszej rodziny o drobną pożyczkę. Istotnie to tylko częściowo rozwiąże problem, ale przynajmniej nie będzie groziło utratą całego majątku. Inną opcją znalezienie dodatkowej pracy. Na przykład takiej, którą można wykonywać zdalnie lub w weekendy. Dodatkowy przychód pozwoli lepiej zaplanować wydatki w ciągu całego miesiąca, tak by w portfelu zostało kilka stówek więcej.

 

Wersją ostateczną, która z pewnością zapewni nam spokój, jest sprzedaż samochodu bądź innej cennej rzeczy, za którą otrzymamy większą ilość gotówki. Jeśli nawet spłacimy tylko część zadłużenia, to i tak zyskamy, bo firma windykacyjna będzie bardziej skłonna do dalszych ustępstw. Oczywiście najlepiej byłoby, gdybyśmy przed zaciągnięciem pożyczki, rozważyli wszystkie za i przeciw. Jednak refleksja pojawia się zwykle po jakimś czasie. Celną uwagą jest to, iż łatwiej popaść w długi niż z nich wyjść.

Kiedy dług się przedawnia?

Jak obliczyć termin przedawnienia roszczeń? Przeczytaj więcej o przedawnieniu długu na darmowyprawnik.eu.

Jak pozbyć się długów?
4 (80%) 1 vote