Kiedy jest potrzebne pozwolenie na remont?

Większości z nas remont nie kojarzy się zbyt dobrze. Będzie to rzecz jasna szeroki zakres prac, który należy wykonać, by doprowadzić dom czy mieszkanie do zadowalającej estetyki. Większość osób zazwyczaj nie zdaje sobie sprawy z tego, że są również takie sytuacje, w których prac remontowych nie będzie można wykonywać sobie dowolnie, ale będzie trzeba mieć na ich wykonanie pozwolenie. Pewnie wiele osób będzie tym zaskoczonych, ale rzeczywiście jeśli zakres prac remontowych będzie bardzo szeroki to musimy się liczyć z tym, że konieczne będzie pozwolenie na budowę.

Kiedy zgłosić remont?

Oczywiście zgłoszenie remontu mieszkania nie będzie potrzebne jeśli chcemy pomalować ściany, zmienić tapetę czy położyć nowe panele. Jeśli jednak chcemy burzyć ściany, zmieniać układ pomieszczeń to bardzo możliwe, że spółdzielnia mieszkaniowa czy wspólnota będzie wymagała zgłoszenia takich prac. Ta kwestia najczęściej będzie związana bezpośrednio z ustaleniami jakie poczynimy, gdy chodzi o wspólnotę mieszkaniową, warto więc będzie zapoznać się z dokumentami i regulaminami wspólnoty, by w ten sposób podjąć decyzję co do tego kiedy prace remontowe będzie trzeba zgłosić.

 

Oczywiście zgłoszenie remontu będzie konieczne w momencie, gdy będzie chciało wykonać się prace, które będą miały zmieniać konstrukcję budynku. Jeśli dodatkowo ta zmiana może oddziaływać na inne budynki to w takiej sytuacji również koniecznie będzie trzeba starać się o pozwolenie na budowę i konieczne będzie zgłoszenie rozpoczęcia robót budowlanych.

Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Jeśli ktoś planuje coś ponad standardowy remont to powinien zapoznać się z tym co wymaga pozwolenia na budowę. W ten sposób będzie mógł uniknąć problemów po wykonaniu prac, jeśli okaże się, że wymagały one pozwolenia, a stosowne dokumenty nie zostały uzyskane. Dobrze będzie sprawdzić warunki jakie trzeba spełnić, by takie pozwolenie uzyskać. Dobre przygotowanie do remontu na pewno jest istotne i trzeba o tym pamiętać planując wszelkie prace jakie będą do wykonania, dzięki temu uniknie się problemów w trakcie ich realizacji.

Kiedy jest potrzebne pozwolenie na remont?
Oceń artykuł