Mieszkanie z rynku wtórnego – czy warto? Plusy i minusy inwestycji

Osoby, które planują zainwestować we własne lokum, często mają dylemat, czy warto kupić mieszkanie z rynku wtórnego. Nie da się ukryć, że większym zainteresowaniem nabywców cieszą się dziś nowe nieruchomości. Czy należy zatem brać pod uwagę drugą opcję? Dobrym pomysłem jest analiza zalet i wad mieszkań rynku wtórnego.

Czy warto kupić używane mieszkanie?

 

Zacznijmy od plusów. Mieszkanie z rynku wtórnego to przede wszystkim niższa cena niż w przypadku nowego lokum. Za nieruchomość taką można zapłacić nawet kilka lub kilkanaście procent mniej, co dla osób kupujących ma przecież ogromne znaczenie. Co więcej – zawsze istnieje szansa na to, że sprzedający obniży cenę początkową. Jest to na pewno spora przewaga nad nowymi mieszkaniami deweloperskimi, gdzie żadne negocjacje nie wchodzą przecież w grę.

 

Zwykle odpada również konieczność urządzania wszystkiego od podstaw. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, można pozbyć się części kosztów związanych z wykończeniem i urządzeniem od zera. Nie ma tu mowy o stanie surowym, zatem – poza oszczędnością finansową – większa jest też możliwość szybszej przeprowadzki do takiego lokum. Nie trzeba tu oczekiwać długimi miesiącami czy nawet latami. Nieruchomość, często w pełni wyposażoną i gotową do użytku, dostaje się praktycznie z dnia na dzień.

 

Kolejny atut mieszkania z rynku wtórnego to mniejsze ryzyko trafienia na nieodpowiednie otoczenie. Chodzi tu przede wszystkim o lepszą lokalizację, infrastrukturę i połączenia komunikacyjne. W okolicach takich osiedli nie brak zazwyczaj sklepów, budynków publicznych, parków, placów zabaw, odpowiednich połączeń komunikacyjnych, różnorodnych usługodawców itp. Nowe osiedla często wiążą się z niezagospodarowaną jeszcze przestrzenią i niemożliwością sprawnego dojazdu, co bywa ogromnym utrudnieniem. Ponadto, kupując używaną nieruchomość, łatwiej zorientować się też, kto mieszka w sąsiedztwie.

Minusy mieszkania kupionego na rynku wtórnym

 

Czy mieszkanie z rynku wtórnego ma jakieś minusy? Na pewno wiele osób podkreśla w tym wypadku konieczność opłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Koszt ten wynosi 2 procent od wartości zakupionego mieszkania. Niektórzy obawiają się też ryzyka, więc dla zwiększenia bezpieczeństwa zakupu takiego lokum korzystają z usług agencji nieruchomości, która pośredniczy w całym procesie. Trzeba uwzględnić jednak, że jest to także dodatkowy wydatek.

Poza tym mieszkanie z rynku wtórnego bywa gorzej zaprojektowane w porównaniu do nowych lokali, w których rozkład dostosowany jest już do nowoczesnych standardów. Używane nieruchomości nie zawsze są tak funkcjonalne, jak te z rynku pierwotnego. Czasem mogą też zniechęcać mniej ciekawą architekturą, brakiem windy, własnego parkingu czy balkonu.

Mieszkanie z rynku wtórnego – czy warto? Plusy i minusy inwestycji
Oceń artykuł