Mieszkanie na parterze – dlaczego kupisz je taniej

Zakup mieszkania to nie lada wyzwanie. Przeglądanie setek ofert, porównywanie cen, lokalizacji, oglądanie zdjęć. Bo przecież mieszkanie to inwestycja na lata. Powinno więc spełniać wiele różnych wymagań.

 

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie?

 

Na rynku znajdziemy mnóstwo ofert sprzedaży mieszkań nowych i tych z wieloletnią historią. Decydując się na zakup, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Po pierwsze, czy chcemy mieszkanie na parterze, czy może wyżej i ile pięter wchodzi w rachubę?

Po drugie, jaki metraż nas interesuje, uwzględniając indywidualne potrzeby oraz plany na przyszłość?

Po trzecie, jak mają być rozplanowane pomieszczenia?

Po czwarte, czy chcemy mieszkać w centrum miasta, czy na jego obrzeżach?

Po piąte, czy decydujemy się na zakup mieszkania do remontu czy nowego?

Kolejnymi ciekawymi informacjami będą: widna kuchnia i łazienka, dostępność garażu i parkingu, odległość od sklepów, przystanków, szkół. W wielu wypadkach dopiero po zakupie i przeprowadzce okazuje się, że nie wszystkie szczegóły zostały sprawdzone i wymarzone mieszkanie okazuje się mieć braki.

 

Mieszkanie na parterze – wady i zalety

 

Analizując oferty mieszkaniowe, można odnieść wrażenie, że biorąc pod uwagę cenę, najatrakcyjniejsze są mieszkania usytuowane na parterze. Zastanawiające jest, dlaczego tak się dzieje, wszak takie mieszkanie ma wiele zalet. Takie lokum wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla ludzi starszych, którym pokonywanie wielu schodów sprawia trudność oraz dla rodzin z małymi dziećmi. Każda matka , wnosząca wózek na czwarte piętro nieraz zazdrościła swoim sąsiadom z parteru. Mieszkanie na parterze opinie ma jednak różne. Przeciwnicy takich lokali zwracają uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo- na parter łatwo dostać się prosto z ziemi wchodząc przez balkon. Drugim problemem są ubytki ciepła – poniżej znajduje się jedynie nieogrzewana piwnica, a i przez niedomykane drzwi wejściowe wpada sporo chłodu. Większy jest także hałas – obok drzwi takiego mieszkania przechodzą wszak wszyscy sąsiedzi, a i niejeden kurier poprosi o pomoc w doręczeniu paczki.

Zwolennicy, oprócz wspomnianej już ilości schodów, podnoszą takie argumenty jak możliwość stworzenia osobnego wejścia od strony balkonu, czy zagospodarowania terenu wokół tego miejsca. Na wielu osiedlach mieszkania parterowe mają od razu przygotowane zejście balkonowe z maleńkim własnym ogródkiem, jest to praktykowane zwłaszcza na osiedlach chronionych, gdzie o bezpieczeństwo dba ochrona, a ogrodzenie całego terenu osiedla obniża szansę na kradzież.

Posiadając takie mieszkanie, mamy namiastkę własnego domu z prywatnym placykiem zabaw dla dziecka lub ogródkiem dla miłośnika kwiatów. Jak widać wybór mieszkania na parterze może oprócz niższej ceny przynieść także inne korzyści.

Mieszkanie na parterze – dlaczego kupisz je taniej
Oceń artykuł