Kantory internetowe – lepsze od tradycyjnych?

Kantory internetowe w ostatnich latach gwałtownie podbiły rynek. Pierwsze e-kantory pojawiły się w Polsce w 2009 roku i od razu stały się groźną konkurencją dla placówek stacjonarnych, które okazały się mniej elastyczne. Z pewnością warto wiedzieć, na jakiej zasadzie działają internetowe kantory i czy faktycznie są lepsze od tradycyjnych.

 

Jak wymieniać walutę przez Internet?

 

Wiele osób jest sceptycznie nastawionych do możliwości wymiany waluty drogą on-line. Warto jednak sprawdzić kantory internetowe opinie, by przekonać się o ich uczciwości i o tym, że wymiana waluty w sieci może okazać się dla nas opłacalna, a do tego wyjątkowo prosta. Klient zyskuje również wygodę i komfort użytkowania tego typu kantoru, ponieważ może zyskać euro, franki czy dolary bez konieczności wychodzenia z domu. Zwykle wystarczy zarejestrować się w danym kantorze, zaakceptować kurs i przelać środki na podane subkonto. W dalszej kolejności pozyskaną walutę wystarczy tylko przelać na konto walutowe. Można również dodawać zlecenia stałe, co opłacalne jest dla osób wykonujących regularnie przelewy w obcej walucie, np. płacących kredyt we frankach. Kantory on-line wykorzystują szyfrowane połączenia, dlatego korzystanie z nich jest bardzo bezpieczne.

 

Banki coraz częściej inwestują w e-kantory

 

Gwałtowny rozwój e-kantorów w Polsce sprawił, że także banki zainteresowały się posiadaniem platform przeznaczonych do internetowej wymiany walut. Tego typu inwestycji podjął się między innymi Mbank czy AliorBank. Mimo tego, największe internetowe kantory nadal znajdują się w rękach prywatnych – zabiegi banków miały na celu zwiększenie oferty i konkurowanie z e-kantorami, które zaczęły podbierać im klientów. Częściowo bankom udało się utrzymać klientów, chociaż internetowe kantory bardzo często mają znacznie lepszą ofertę.

 

Ile można zyskać dzięki internetowym kantorom?

 

Internetowe kantory są znacznie tańsze od tradycyjnych i oferują korzystniejsze ceny. Widać to choćby porównując spready w 2016 roku – banki ustalały je na wysokości 7,20%, zwykłe kantory na poziomie 1,48%, natomiast e-kantory na poziomie zaledwie 0,49%. Dla klientów, którzy regularnie wykonują transakcje w obcej walucie, kantor internetowy może być sposobem na spore oszczędności. Kantory stacjonarne nie oferują tak dobrego kursu walut, wymagają udania się do okienka i załatwienia formalności na miejscu. Z drugiej jednak strony, w e-kantorze nie otrzymamy waluty „do ręki”. Jak widać, obie opcje mają zarówno plusy, jak i minusy i to od klienta zależy, co ostatecznie wybierze.

Kantory internetowe – lepsze od tradycyjnych?
Oceń artykuł